istanbul Psikolog ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi
istanbul Psikolog Şubelerimiz
Bakırköy | Beylikdüzü | Nişantaşı
Whatsapp Bilgi Hattı
0541 289 0 999
Mesaj Gönderin
bilgi@artipsikoloji.com

Hakkında

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünden onur derecesiyle mezun olan Ela Ural, İngiltere’de Queen Mary University of London- Barts and The London School of Medicine and Dentistry- Klinik Alanda Psikoterapi Teknikleri Yüksek Lisans Programı' nı tamamlayarak mesleki uzmanlığını almaya hak kazandı.

Lisans stajını Erenkoy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi- Erişkin Psikiyatri Polikliniği Ayaktan Tedavi Merkezi (ATM) ve Acil Psikiyatri Polikliniği’nde yaptıı. Yüksek Lisans Tez çalışmasını, Dr. Nasir Warfa ve Gella Richards süpervizörlüğünde "Sanat Terapilerinin Travma Sonrası Stres Bozukluğu Semptomları Üzerindeki Etkililigi" üzerine yazdı.

İngiltere’deki akademik çalışmalarının yanı sıra, mülteci ve sığınmacılar, madde bağımlılığı ve psikoz servislerinde ergen ve yetişkinlerle çalıştı, fiziksel veya psikolojik etkenlerden dolayı merkeze gelemeyen kişiler için yoğunlaştırılmış destek programı kapsamındaki ev ziyaretlerinde görev aldı.

İngiltere’ de bir sivil toplum kuruluşunda psikolojik, fiziksel ve cinsel istismar mağduru kişiler ile gönüllü olarak çalıştı, yoğun süpervizyon eşliğinde bire bir psikoterapi ve grup terapisi çalışmalarını yürüttü.

2013 yılından bu yana Türkiye' de bulunan Ela Ural, Hürriyet Gazetesi- Aile İçi Şiddete Son Projesi’nde uzman psikolog olarak aile içi şiddet mağdurlarıyla çalıştı, Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı ve Avrupa Birliği’ nin ‘’Dışarıdaki Çocuk’’ projesinde görev alarak çocuk, ergen ve ailelere psikolojik danışmanlık hizmeti verdi.

Güncel olarak, Boğaziçi Üniversitesi’ nde yarı zamanlı uzman psikolog olarak çalışmakta, Okan Üniversitesi’nde ders vermekte ve Artı Danışmanlık Merkezi bünyesinde ergen ve yetişkin bireylerle çalışmalarını sürdürmekte olan Ela Ural, Türkiye’ de yaşayan yabancılara İngilizce ve Bulgarca dillerinde de psikoterapi hizmeti sunmaktadır. Bunların yanı sıra Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ve Caritas Türkiye gibi sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak destek vermeye devam etmekte ve ÇATED bünyesinde, terör saldırılarından etkilenmiş kişilerle gönüllü olarak görüşerek travma ve / veya kayıp- yas çalışarak psikolojik destek vermektedir.

Yararlandığı Psikoterapi Yaklaşımları

Klinik uygulama alanında, Bütüncül Psikoterapi yaklaşımını benimseyerek, danışan kişinin ihtiyaç ve koşullarını göz önünde bulundurarak kişiye özel bir terapi planı hazırlamaktadır.

  • EMDR - Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme (Davranış Bilimleri Enstitüsü)
  • Sanat Terapisi - Resim, müzik, drama, heykel ve edebiyat gibi sanat dallarından yararlanaarak farkındalık çalışamaları yapmaktadır (Yrd. Doç. Dr.Nevin Eracar).
  • Çözüm Odaklı Terapi (BRIEF London)
  • Bilişsel Davranışçı Terapi (Prof. Dr. Mehmet Hakan Türkçapar)

Çalışmalarında son yıllarda yakından ilgilendiği Gestalt uygulamaları ve Farkındalık (Mindfulness)’a da yer vermektedir.

 

  • Travma, Kriz, Korku ve Fobiler, Takıntılar, Panik Atak, Kaygı Bozukluklari, Depresyon, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Kayıp ve Yas, Yetişkin ve Çocukluk Dönemi Kötü Deneyim ve Anılar, Fiziksel- Psikolojik- Cinsel Şiddet Etkileri

 

  • Stres ve Öfke yönetimi, İlişki Problemleri, Boşanma, Aile İçi İletişim

 

  • Sınav Kaygısı, Okul Zorlukları, Uyum Problemleri, Motivasyon, Zaman Yönetimi ve Planlama, Sosyal Beceriler, Kimlik Bunalımı, Özgüven Eksikliği

 

 

Loading...

 

Sorunuzu Sorun

Öfke Problemi 13-04-2019

Öfkemi Nasıl Yönetebilirim ?

Ela URAL Uzman Klinik Psikolog İnsanlar ya da olaylar karşısında gösterilen içsel ve dışsal tepkileri kontrol edebilmek, onları yapıcı bir şekilde yönetebilmek oldukça önemlidir. Kızgınlığa yol açan insanları, olayları yok etmek onları değiştirmek çözüm değildir. Mutlaka sizi kızdıran başka kişi veya durumlar ortaya çıkacaktır. Kızgınlığın ve öfkenin yol açtığı duygusal ve bedensel tepkileri azaltabilmek, öfkeyi yönetmenizi sağlayacaktır. Öf … Devamı

Listelenecek kayıt bulunamadı! ..

Yorumunuzu Gönderin
ÜCRETSİZ SİZİ ARAYALIM