istanbul Psikolog Şubelerimiz
Bakırköy | Beylikdüzü | Nişantaşı
Whatsapp Bilgi Hattı
0543 303 73 33
Mesaj Gönderin
bilgi@artipsikoloji.com

0-6 Yaş Arası Çocuk Danışmanlığı Nedir?

İlk 2 yıllık dönemde çocuk anneyle yakın temas halindedir. 2 yaşından sonra çocuğun yürümeye başlamasıyla birlikte anneden kopma, dünyayı keşfetme, yeni deneyimler kazanma isteği, neden sonuç ilişkisini görme, sevdikleri insanları ya da eşyaları paylaşmak istememe ve haz alma isteği ön plandadır. 2 yaş sendromunun yaşandığı bu dönemde çocuklar, haz ve mutluluk ihtiyacı nedeniyle engellendiklerini hissettikleri durumlarda öfke, kıskanma, korku ve utanma gibi duyguları yaşamaya başlar, duygularını ağlayarak ve uzun süre inatlaşarak gösterebilirler. Bu dönemde yapılması gereken çocuğa seçenek sunmak, çocuğu kontrol ederken kısıtlamamak olmalıdır.

3 yaşından itibaren çocuk daha bağımsız olmak ister, cümleleri daha anlaşılır hale gelir, dış dünyadan gelen tepkileri anlamaya başlar ve gelen tepkilere göre davranışlarını şekillendirmek ister, soru sorar, cinsel kimliği gelişmeye başlar. Bu dönemde sosyalleşmeye başlar, iletişime açıktır ve arkadaş edinmek ister.

0-3 yaş arasından daha çok aileye bağlı olan çocuk terapisi çok uygun ve güvenilir olmayabilir. Bu dönemde daha çok aileye çocuğun gelişimsel süreçlerinin anlatıldığı, çevre tepkilerine duyarlı olan çocuğun yakın temasta bulunduğu insanların bu konuda bilgilendirildiği, ebeveyn davranış ve tutumlarının konuşulduğu, ebeveyn ve çocuk için var olan sorunları çözmenin daha sağlıklı ve çocuk için daha eğlenceli olarak çeşitlendirildiği 0-6 yaş arası çocuk danışmanlığı hizmeti daha hızlı yol katedilmesine yardımcı olabilir.

3-6 yaş arasında çocuğun sosyalleşme ihtiyacı artar, paylaşma veya yarış gibi sosyal durumlar başlar, soru sorma ve merak etme artar, benlik kavramı oluşmaya başlar, dikkat süreleri uzar, arkadaş gruplarındaki kişi sayılarında artış olur, kendilerini eleştirmeye başlarlar, eleştiriye karşı duyarlıdırlar, hayatlarını denetlemek ve çevreden takdir görmek isterler.

Bu dönemde çocuk bir sorun yaşadığında duygularını ifade etmek yerine davranışlarına yansıtır. Günümüz şartlarında aileler çocuğun hızlı değişim yaşadığı bu dönemde çocuklarını takip etmekte veya çözüm üretmekte zorluk yaşayabilirler. 0-6 yaş arası çocuk danışmanlığında; çocuğun problem davranışı, davranış kalıpları, çocuğun bulunduğu gelişimsel grup, aile yapısı ve aile tutumları uzman psikologlar tarafından değerlendirmeye alınır ve aile için en uygun yöntem belirlenir.

 

Sorunuz mu Var?

Her türlü sorularınız için bizi aramaktan çekinmeyin. Mesajlarınızı veya sorularınızı aşağıdaki formu doldurarak bize iletebilirsiniz. Ayrıca 0541 289 0 999 no’lu WhatsApp iletişim hattımızdan da bize ulaşabilirsiniz.

    Online Randevu Talebinde Bulun
    Online Randevu Sistemimize Uygun Gördüğün Zamanı Seçerek Randevu Alabilirsin
    ÜCRETSİZ SİZİ ARAYALIM