istanbul Psikolog Şubelerimiz
Bakırköy | Beylikdüzü | Nişantaşı
Whatsapp Bilgi Hattı
0543 303 73 33
Mesaj Gönderin
bilgi@artipsikoloji.com

Psikolog Kimdir?

Psikolog insan davranışlarını, davranışların altında yeten sebepleri ve insan beynini bilimsel yöntemler kullanarak (deney, gözlem) inceleyen, üniversitelerin Fen edebiyat fakültesi- Psikoloji bölümünden mezun olmuş kişilere denir.

Psikoloğa gelirken yanımızda ne getirmemiz gerekiyor?

Psikolojik danışmanlık hizmeti;
Bireysel terapiler, evlilik terapileri, cinsel terapiler, grup terapileri, ergen terapisi, çocuk terapileri, oyun terapisi gibi alanları kapsamaktadır.
Çift terapisine gelmek istediğiniz zaman eşinizle gelmeniz, çocuk terapisinde çocuğunuzla gelmeniz yeterlidir.
Psikoloğa gelirken yanınızda herhangi bir şey getirmenize gerek yoktur.

 

Danışmanlık merkezinize kaç seans gelmem gerekiyor?

Toplamda terapinin kaç seans süreceği size ve uzmanın izleyeceği faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Herkesin sorunu aynı değildir, doğal olarak çözüm süreci de farklılıklar gösterecektir. İlk görüşme sonrasında uzman ve danışan süreç hakkında konuşarak seans süresi ve sıklığını kararlaştırırlar.

Bir doktor tarafından sevk edilmek zorunda mıyım?

Psikolojik danışma süreçlerine dahil olmanız için bir sorununuzun olması ya da doktor tarafından yönlendirilmeniz şart değildir.
Psikolojik destek süreci sorunlarınızı ele almanın yanında hayattan pozitif verimi elde edebilmeniz için de faydalı olacaktır.

Randevularımı nasıl iptal edebilirim veya yeniden planlayabilirim?

Randevunuzu iptal etmek istediğiniz zaman danışmanlık merkezine önceden haber vermeniz gerekmektedir. Randevunuzun iptalini isteyerek size ve uzmana uygun bir zamanda yeniden randevu oluşturabilirsiniz. Ayrıca önceden haber vermekle sizden boşalan saat için başka bir kişinin yararlanmasını sağlamış olursunuz.

Terapi veya Danışmanlık Hizmetlerinizin arasındaki fark nedir?

Psikolojik danışmanlık hizmeti bireylere sorunlarını çözmeleri, doğru ve sağlıklı kararlar alabilmeleri, kendilerini farkında olma ve tanımaları adına uzman tarafından verilen psikolojik destek sürecidir.

Psikoterapi ise ruh sağlığı alanındaki rahatsızlıkların iyileştirilmesi için yürütülen terapi metotlarının tümüdür. Tanı koymak ve tedavi etmek sadece Psikiyatrist/Doktorların işidir. Psikiyatristin yönlendirmesi ile ya da hastalık dışında kalan alanlarla ilgili olarak ancak Uzman Klinik Psikologlar psikoterapi sürecinde destek olabilirler.

Psikolojik danışmanlık desteği almak için bir probleminiz olması şart değildir. Herkesin zaman zaman başka bir açıdan bakmaya ve kendini keşfetmeye ihtiyacı olabilir.

 • Hayatınızın kalitesini arttırmak
 • Bilinçli ve sağlıklı ruh haliyle yaşamak,
 • Kendinizi tanımak, keşfetmek adına düzenli olarak da danışmanlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Psikolog ücretleri, psikolojik terapi ücretleri;

Gittiğiniz uzmanın;

 • Deneyimi
 • Eğitim düzeyi
 • Tanınması
 • Hizmet verdiği/ vereceği konu
 • Alacağınız hizmetin kaç seans olacağı

Terapi göreceğiniz merkezin;

 • Bulunduğu il
 • Semt
 • Psikoterapi merkezinin kira, çalışan, reklam giderlerine göre değişkenlik göstermektedir.

Psikologlar ve psikolojik danışmanlar aldıkları lisans ve yüksek lisans eğitimleri dışında mesleki anlamda kendilerini sürekli olarak geliştirerek alanlarında deneyimli uzman olmak ve farklı bakış açıları geliştirerek kişiye özel çözümler sunabilmek için araştırmaya devam etmektedirler. Günümüzde alanında deneyimli ve saygın bir uzman olmanın maliyeti oldukça yüksektir. Kişinin kaç terapi göreceği, terapide izleyeceği yol ve teknikler psikolog, psikolojik danışman tarafından belirlenmektedir. Psikologlar terapiye ne kadar devam etmeniz gerektiğini, nasıl bir ilerleme kaydettiğinize göre şekillendirirler. Uzmanla beraber kararlaştırdığınız ve oluşturduğunuz her yeni seans için ücret ödemeniz gerekmektedir.

 • İnsan davranışlarını ve bu davranışların altında yatan sebepleri inceler.
 • Çeşitli testler uygulayarak (kişilik, gelişim, zeka..) nesnel veriler elde etmeye çalışır.
 • Bireylerin sorunlarına ve kendilerine karşı farkındalıklarını kazandırmaya çalışır.
 • Bireylerin sorunlarını çözmeleri için başa çıkma yöntemlerini öğretmeyi amaçlar.

Hemen Soru Sorun

Her türlü sorularınız için bizi aramaktan çekinmeyin. Mesajlarınızı veya sorularınızı aşağıdaki formu doldurarak bize iletebilirsiniz. Ayrıca 0541 289 0 999 no’lu WhatsApp iletişim hattımızdan da bize ulaşabilirsiniz.

  ÜCRETSİZ SİZİ ARAYALIM