istanbul Psikolog Şubelerimiz
Bakırköy | Beylikdüzü | Nişantaşı
Whatsapp Bilgi Hattı
0543 303 73 33
Mesaj Gönderin
bilgi@artipsikoloji.com

Grup Terapisi Nedir?

Günlük hayatta var olan ancak fark etmediğimiz sorunlarımızı zaman zaman sosyal hayatın içerisinde fark edebiliriz. Grup terapisinde genellikle benzer konular altında birden fazla insan bir araya gelir. Kendi hayatlarında karşılaştıkları durumları başkalarının da yaşadığını fark etmeleri yalnız olmadıkları hissini yaşatır. Farklı bakış açıları kişinin zenginleşmesine, farklı çözüm yolları keşfetmesine, kendisini dışarıdan görebilmesine yarar sağlar. Aynı zamanda birey grup içerisinde anlatıcı olabildiği gibi dinleyici rolünde de gruplardan yararlanabilir.

Grup terapisi temelde iki gruba ayrılır; benzer sorunu yaşayan kişiler ile temalı gruplar ve farklı sorunları sebebiyle bir araya getirilebilen yaşantı grupları- karma gruplar. Her iki çeşit grupta ortak olan, sorunları bir grup lideri ve bir yardımcı lider eşliğinde konuşuyor olmalarıdır. Bu gruplar genellikle 8 ile 12 hafta arasında değişen süreler dahilinde açılır, grup birlikteliğinin sağlanması adına devamlılık aranmaktadır.

Grup Terapisi Temaları

Boşanma, Yeme Bozuklukları (Diyete Destek Grubu), İletişim Kopuklukları, İlişkiler, Karma Gruplar ve Yaşantı Grupları, Kaygılar/ Korkular/ Fobiler, Kişisel gelişim (Kendini daha iyi tanıma), Öfke Yönetimi, Panik Atak, Sigarayı Bırakma.

Grup Terapisinin Sağladığı Yararlar Nelerdir?

 • Bireylerde özgüveni artırır, kişiye kendin tanıma ve sorunlarla başa çıkma becerileri kazandırır,
 • Grup içerisinde hem kendisi gibi hem de kendisinden farklı olan duygu ve düşüncelerle karşılaşır, bakış açısı kazandırır, duygu ve düşüncelere açık olmayı saygıyla yaklaşmayı içselleştirir,
 • Bireye yalnız olmadığını hissettirir, yalnızlık duygusu azalır ve ortak sorunlara ortak çözümler geliştirilir,
 • Bireye kendisini tanıma ve eksik hissettiği özelliklerini geliştirmesinde katkı sağlar,
 • Grup içerisinde kendini ifade etme becerileri gelişir, birey kendini daha rahat ifade eder,
 • Grup içerisindeki bireyler arasında bağ oluşur ve zaman içinde derinleşir. Kurulan bu bağlar sayesinde bireyin insan ilişkilerinde kendini keşfetmesi ve özel hayatındaki ilişkilerinde de kendini keşfetmesine yardımcı olur.

Sorunuz mu Var?

Her türlü sorularınız için bizi aramaktan çekinmeyin. Mesajlarınızı veya sorularınızı aşağıdaki formu doldurarak bize iletebilirsiniz. Ayrıca 0541 289 0 999 no’lu WhatsApp iletişim hattımızdan da bize ulaşabilirsiniz.

  Online Randevu Talebinde Bulun
  Online Randevu Sistemimize Uygun Gördüğün Zamanı Seçerek Randevu Alabilirsin
  ÜCRETSİZ SİZİ ARAYALIM