istanbul Psikolog Şubelerimiz
Bakırköy | Beylikdüzü | Nişantaşı
Whatsapp Bilgi Hattı
0543 303 73 33
Mesaj Gönderin
bilgi@artipsikoloji.com

Bi̇r Yeme Bozukluğu: Blumia Nervoza

Yeme bozukluklu birçok hasta çaresizlik; umutsuzluk ve psikolojik yardım aramanın utancını hisseder. Bir çok hasta, seçtiği yeri değiştirebildiği bu eksersize olumlu cevap verir. Tamamlandığında hastalar anksiyete ve huzursuzluk hisleri ile sükunet ve huzur hislerinin yer değiştirmesine dair bir başarı duygusuna sahip olurlar. Başarı deneyimini kolaylaştırmak amacı ile buna ego güçlendirme imaj ve telkinleri eklenir. Bulimia nervosa, tıkanma ya da telafi edici davranışlar ile karakterize, ciddi bir şekilde potansiyel olarak hayati tehlike arz eden bir yeme bozukluğu olup, tıkanıklık yemenin etkilerini geri almak ya da telafi etmek için tasarlanan kendinden kaynaklı kusma gibi kendini zorlayan davranışlardır. Kusma sıktır ve genellikle boğazı parmakla zorlayarak uyarılır, bununla beraber bazı hastalar istedikleri zaman kendiliğinden kusabilmektedir. Kusma abdominal ağrıyı ve şişkinlik hissini azaltır ve hastanın kilo alma korkusu olmaksızın yemeğe devam etmesine izin verir. Epizodu sıklıkla depresyon izler ve buna tıkınma sonrası elem adı verilir. Tıkınma atağı sırasında hastalar tatlı, yüksek kalorili ve genellikle kek, pasta gibi yumuşak gıdalar yerler. Gıdalar gizli ve hızlı, hatta bazen çiğnenmeden yenir.

 

Çoğu BN hastası normal kilo sınırlarındadır, fakat bazen düşük ya da yüksek kiloda olabilirler. BN hastaları beden yapısı ve görünümleriyle ilgilidirler (başkaları tarafından nasıl göründükleri) ve cinsel olarak aktiftirler. Çoğu BN hastası seks konusunda ilgisiz olan anoreksiya nervoza hastalarıyla karşılaştırıldığında cinsel çekiciliğe sahiptir. Boşaltıcı tip bulimia nervoza hastalarının kusmaya ve laksatif kötüye kullanımına bağlı hipokalemi ve hipokloramik alkoloz gibi belli başlı tıbbi komplikasyon riskleri olabilir. Tekrarlayan kusmaları olan hastalarda nadirde olsa gastrit ve özofajiyal yırtılma riski vardır. BN, mizaç bozukluğu ve dürtü kontrol bozukluğu olan kişilerde daha yüksek oranlardadır. BN hastalarında ayrıca anksiyete bozuklukları, bipolar I bozukluğu ve dissosiyatif bozukluklar ve cinsel taciz öyküsü artmış oranlardadır.
Klinisyen hastalarda epilepsi eşdeğeri nöbetler, merkezi sinir sistemi tümörleri, Kluver-Bucy Sendromu ya da Kleine-Levin Sendromu gibi nörolojik hastalıklar olmadığından emin olmalıdır.

 

Kluver-Bucy Sendromu’nda ki patolojik özellikler; görsel agnozi, kompulsif yalama ve ısırma, nesneleri ağızla inceleme, herhangi bir uyaranı tanıma yeteneği kaybı, aşırı sükûnet, değişik cinsel davranış (hiperseksüalite) ve farklılaşmış yeme alışkanlıkları, özellikle hiperfoilidir. Kleine-Levin Sendromu; iki ila üç haftada sonlanan periyodik hipersomni ve hiperfaji içerir. BN’ da ki gibi başlangıç genellikle ergenliktedir, bu sendrom erkeklerde kadınlara göre daha sıktır. BN, anoreksiya nervozaya göre daha iyi prognozlu gibi görünmektedir. BN genellikle alevlenme ve sönmelerle giden kronik bir hastalıktır. BN hastaları anoreksiya nervoza’ lılar gibi semptomlarını gizleme içinde değildir, dolayısıyla ayaktan tedavi genellikle zor olmaz. Yeme ataklarının denetim dışı olduğu ve ayaktan tedavinin mümkün olmadığı, ya da intihar eğilimi, madde kullanımı gibi ilave psikiyatrik durumların bulunduğu bazı hastalarda hastaneye yatış gerekli olabilir.

 

KLİNİK PSİKOLOG
ELİF ÇELEBİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜCRETSİZ SİZİ ARAYALIM