istanbul Psikolog Şubelerimiz
Bakırköy | Beylikdüzü | Nişantaşı
Whatsapp Bilgi Hattı
0543 303 73 33
Mesaj Gönderin
bilgi@artipsikoloji.com

Çift Terapileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çiftler genellikle çift terapisi sürecinden ne bekleyeceklerinden emin değildirler.

Çoğu çiftin terapiye bakış açısı beklentiler üzerine kuruludur. Her insan sıkıntılarını rahatlıkla tarif edeceği bir altyapı hazırlaması önemlidir. Terapist de çift adına gerekli olan daha işlevsel bir ilişki yaratmalarına yardımcı olacağı düşüncesiyle seanslara yaklaşır.Çiftler daha iyi iletişim becerileri öğrenmeyi umarlar. Bununla birlikte, çoğu insan eşlerinin sorunlu davranışlarındaki sorumluluğu yine karşısındakinden beklemektedir.

Öncelikli terapist rolü temel değerlerinizi veya derinden tutulan ilkelerinizi ihlal etmeden birbirlerine verdiğiniz yanıtları geliştirmenize yardımcı olmaktır. Danışanın işi terapi için kendi kişisel hedeflerini yaratmaktır. Terapistin işi de onlara ulaşmalarına yardımcı olmaktır.

Terapinin temel amacı kendiniz, eşiniz ve aranızdaki etkileşim kalıpları hakkındaki bilginizi arttırmaktır. Etkisiz kalıpları kırmak ve daha iyi olanları geliştirmek için yeni bilgiler uyguladığınızda terapi etkili olur.

 

Çift terapisinin temel görevleri aşağıdakiler hakkında netliğinizi arttırmaktır:

  • Birlikte inşa etmek istediğiniz yaşam türü
  • Yaratmak istediğiniz yaşam türü ve ilişkiyi inşa etmek için olmak istediğiniz ortak tür

 

İlişkinizde sürekli gelişme sağlamak için ihtiyacınız olan şey birlikte inşa etmek istediğiniz yaşamın vizyonudur.Gerçekten arzu ettiğiniz ilişkiyi yaratmak için, iki kişi için de bazı zor denemeler ve zor seçimler olacaktır.

 

Gelişen bir ilişki yaratmak zaman alır: birlikte olma zamanı, aile ile birlikte olma zamanı, oynama zamanı, koordine etme, yetiştirme, rahatlama, takılma ve planlama. Bu süre, diğer değerli alanlarınızı (kişisel veya profesyonel zamanınızı) etkileyecektir.

 

İkinci uzlaşma konfor alanlarıdır. Başlangıçta, duygusal risk alma eylemi olacaktır, ancak kıyı şeridini her zaman göz önünde bulundurursanız asla farklı dünyaları keşfetmeyeceksiniz. Buna ek olarak, az sayıda insan değerlerini yaşamadığı için veya eylemlerinin sonuçlarıyla yüzleşmekten dolayı duygusal olarak rahattır.

 

Zorlanacak olan diğer konfor enerji konforudur. İnsan zaman içinde gelişimini sürdürmek için çaba harcar: zaman içinde bir fark yaratmanın bilincinde olmak, daha saygılı olmayı hatırlamak, daha fazla vermek, daha çok takdir etmek gibi.

 

Çaba bazı insanlar için daha da zordur çünkü bazı davranış ve düşünce kalıpları kemikleşmiştir. Bu gibi sorunları çözmeyi öğretmek karşılaşacağı diğer sorunlara karşı kişilerin olumlu tepkilerini geliştirir. Örneğin, bir kişi eleştiriye aşırı duyarlıysa karşısındakinin eleştirmeyi bırakacağını ummak yerine hassasiyetlerini geliştirmek için çaba göstermeyi öğrenir.Tüm bu alanlarda genellikle kısa vadeli memnuniyet ile uzun vadeli tatmin edici bir ilişki yaratma hedefi arasında bir çatışma vardır. Olması gereken birbirine bağlı yaşayan kişilere sahip bir ilişkide, her insanın sürekli bir iyileştirme sağlamak için çaba sarf etmesi gerektiğidir.

 

Peki çiftler terapilerden en üst düzey verimi nasıl alabilir?

Terapiyi neden alıyorsunuz önce bunu spesifik bir hale getirin. Neden terapi odasındasınız? Hedeflerinizi düşünün.

Oluşturmak istediğiniz ilişki türü ya da olmak istediğiniz partner tipi için hedeflerinizi destekleyen şeyleri ve bunlarla ilgili bir sonraki adımı düşünün.

 

Tutum anahtar kelimedir.

 

İlişkinizi geliştirmek söz konusu olduğunda, değişime karşı tutumunuz hangi eylemin gerçekleştirileceğinden daha önemlidir.Ne yapılacağını ve nasıl yapılacağını belirlemek genellikle tanımlamaktan kolaydır. Daha büyük zorluk neden bunu yapmamanızdır.

 

Bir sorun hakkında kişilerin nasıl farklı düşünebileceği, genellikle hangi eylemin gerçekleştirileceğini anlamaya çalışmaktan daha etkilidir.

 

Eşiniz size cevap verme kabiliyeti konusunda oldukça sınırlıdır. Partnerinize cevap verme yeteneğiniz oldukça sınırlıdır. Bunu kabul etmek olgunluğa giden büyük bir adımdır.

 

Partnerinizden Çok Kendinizi Değiştirin.

 

Çift terapisi, kendiniz için partnerinizden daha fazla hedefiniz varsa en iyi sonucu verir. Çift terapisi kendiniz için belirlediğiniz hedeflere ulaşmanıza yardımcı olur.

Gerçekler; beklentilerimizden, umutlarımızdan, arzularımızdan ve endişelerimizden keskin bir şekilde ayrıldığında ortaya çıkar. Beklentilerimizi ayarlamak yerine partnerini değiştirmeye çalışmak insan doğasıdır. Çift terapisinin en zor kısmı, sorun hakkında nasıl düşündüğünüzü, hakkında ne düşündüğünüzü ya da bu konuda ne yapacağınızı geliştirmeniz gerektiğini kabul etmektir. Çok az insan yanıtlarını geliştirmeye odaklanmak ister.

 

Şunları kendinize sorabilirsiniz:

 

Tartışma sırasında partnerinizden ne istiyorsunuz?

Sorunun sizin için anlamı nedir?

Tartışmadan istediğiniz sonuç nedir?

Eşinizin başlıca endişeleri nelerdir?

Eşinizin size daha duyarlı hale gelmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Sorun hakkında sahip olduğunuz inanç ve tutumlar nelerdir?

 

 

KLİNİK PSİKOLOG ELİF ÇELEBİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜCRETSİZ SİZİ ARAYALIM