istanbul Psikolog Şubelerimiz
Bakırköy | Beylikdüzü | Nişantaşı
Whatsapp Bilgi Hattı
0541 289 0 999
Mesaj Gönderin
bilgi@artipsikoloji.com

Çocuk Cinsel Eğitim

Sevgili Anne ve babalar;

Cinsellik yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu konuda yaşanan kaygılar, korkular ve zorluklar tüm yaşantıyı etkilemektedir. Ebeveyn olarak çocuklarımızın eğitiminde genellikle ahlaki gelişimlerini ve akademik başarılarını ön planda tutarız. Biz bunlarla meşgul olurken hızla büyümekte olan çocuklarımız kendilerini fark etmeye, tanımaya ve etraflarında olup bitenleri gözlemlemeye başlarlar. Gün geçtikçe kız veya erkek olduklarını, sahip oldukları cinsiyetin özelliklerini ve o cinsiyete uygun rolleri bizler fark etmeden anlamaya ve anlamlandırmaya çalışırlar.

Nereden ve nasıl geldiklerini, karşı cinsin farklılıklarını ve neden böyle olduğunu gerek bizlere sordukları sorularla ve gerekse kulaklarını, gözlerini dört açarak kavramak için fırsat kollarlar.

İşte bu noktada anne-babaların görevi, çocuklara ihtiyaçları olan bilgiyi, ihtiyaçları olduğu zamanda ihtiyaçları olduğu kadarıyla vermektir. Çocuklarımıza hayatı anlama ve kendilerini bu hayat içinde konumlandırma çabalarında her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirmeliyiz.

Anne-babaların bu konudaki duyarlılığı daha sağlıklı bir toplum ve mutlu bireylerin oluşmasına zemin hazırlayacaktır.

Mutlu ve sağlıklı çocuklar yetiştirmek dileğiyle……

Cinsel Kimlik Nedir?

* Cinsel Kimlik, kişinin kendisini erkek ya da kadın olarak algılaması ve bu şekilde tanımlamasıdır.

Cinsellik Neden Anlatılmalı?

* Cinsellik yaşamın bir parçasıdır. Yok saymak mümkün değildir. Böyle olunca, çocukların yaşamında cinsellikle ilgili soruların doğru zamanda ve doğru bir şekilde anlatılması önem kazanmaktadır. Biz anlatmazsak da onlar doğru ya da yanlış bir yerlerden öğrenecektir.

Cinsellik Ne Zaman Anlatılmalı?

* Çocuklara cinsellik onlardan soru geldiği zaman anlatılmalıdır. Soru gelmeden cinsellik hakkında bilgi vermek çok doğru değildir. Kimi çocuklar cinsellik konusunda hiç soru sormayabilirler. Bu durumda genel olarak cinsellikten bahsedilebilir ama özel konulara girmemeye özen gösterilmelidir.

Kim Anlatmalı?

* Cinsellikle ilgili konuları kız çocuklarına annelerin, erkek çocuklarına babaların anlatması daha uygun olacaktır. Ancak anne ya da baba kendisini hazır hissetmiyorsa bu durumda bir doktor yakınından ya da bir psikiyatrist, psikolog ya da psikolojik danışmandan yardım istemelidir.

Nasıl Anlatmalı?

* Cinsel konuları anlatırken doğal davranmalı ve ayıp bir konudan bahsediyormuş gibi davranmamalıdır. Cinselliğin de yemek yemek, su içmek gibi yaşamın bir parçası olduğunu düşünerek rahat olmalı ve bu rahatlığımızı anlatımımıza da yansıtmalıyız.

 

Ebeveynliğin Püf Noktaları:

  1. Cinsellikten utanıyor ve kötü bir şey olduğunu düşünüyorsanız, çocuklarınızın alacağı mesaj budur. Sizin tutumunuzu benimseyebilir veya duygularını, sorularını ve yaptıklarını sizden saklama kararı alabilirler. Çocuklarınız üzerinde en büyük etkisi olan şey, ne söylediğiniz değil bunu nasıl söylediğinizdir.
  2. Çoğu ebeveyn çocuklarıyla asla cinselliği konuşmaz. Eğer cinsellik hakkında konuşmakta kendinizi rahat hissetmiyorsanız, bunu ve sebebini çocuğunuzla paylaşın. Sonra bir şekilde bu konuyu konuşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜCRETSİZ SİZİ ARAYALIM