istanbul Psikolog Şubelerimiz
Bakırköy | Beylikdüzü | Nişantaşı
Whatsapp Bilgi Hattı
0543 303 73 33
Mesaj Gönderin
bilgi@artipsikoloji.com

Ev İçi Sorunların Psikolojiye Etkileri Nedir?

​​​​​Evde yaşanacak her türlü sorunlar insan psikolojisine etkileri büyüktür. İnsanların yoğun bir çalışma hayatı vardır. İş yaşamı streslidir. Sabah erken kalkılması, sekiz saat çalışma ve mesailer insanlara bir negatiflik yükler. Eve gelmek, çalışan için bir kurtuluştur. Rahat etmek, huzurlu bir vakit geçirmek gerekmektedir. Evde yaşanan olumsuzluklar hatta kavgalar bu zamanı verimsiz geçirmek demektir. Peki, bu olumsuz durumlar ve psikolojiye etkileri nelerdir?

 

1. İlişki de Yaşanan Şiddetli Kavgalar

Evde yaşanacak şiddetli tartışmalar insan psikolojisine olumsuz etkileri vardır. Bu etkiler zamanla büyüyerek mutsuzluk, dikkat kaybı, şiddetli baş ağrısı, depresyon gibi sonuçlar doğurabilir. Evde Yaşanacak temel sorun İlişkinin zarar görmüş olması ve bunun yansımalarıdır. Yaşanan tartışmalar, Olumsuz hava psikolojiyi etkiler. Yoğun stres ve beraberinde depresyon yaşanır.

 

2. Günlük Yaşamın Getirdiği Stres ​​​​​​

Günlük yaşamda yaşanan olaylar, iş yaşamı stresi beraberinde getirmektedir. Bu stres eve gelince bir salınma gerçekleştirir. Sorunları eve taşımak, gergin ve sinirli olmayı sağlar ve ev içinde yaşanacak kavgaları beraberinde getirir. Psikolojikman etkilenmek içten bile değildir.

 

3. Kalabalık Evde Yaşamak

Evde kalabalık olarak kalmak sorunları beraberinde getirir. Ayrı evde kalmayan bireyler bir odaya sıkışmış gibi hissederler. Yaşanacak bir sorun paylaşılamaz. Kalabalık aileler de temel sorun yaşanan olumsuzlukların gizli kalmak zorunda olmasıdır. Evde kalan herkesin sorunları olabileceği gibi bu sorunlar konuşulmaz ve birikir.

Psikolojikman etkileri olabileceği gayet açıktır. Kalabalık evde yaşamak, insanların rahat hareket etmelerini engeller. Çıkacak sorunların daha büyük sorunlara evirilmesi sürecinde psikolojikmen etkilenerek yaşanacak baş ağrısı, stresin getirdiği bilinç bulanıklığı yaşanabilir.

 

​​​​​​4. Eve İş Getirmek

Yoğun İş temposundan çıkıldığında stresli olunması normaldir. Ancak mesai saatinde bitirilemeyen çalışmalar eve getirilir. Evde aileye ayrılan vakit azalır. Bu durum aile içinde yaşanacak gerginlikleri beraberinde getirir. Evde çalışmak zorunlu olsa da psikolojikman etkilenmek ve olası durumların yaşanması içten bile değildir.

Evde yaşanacak durumlar olacağı gibi ev dışında yaşanan olayların etkisiyle soruların olabileceği bilinmelidir. Olacak sorunların psikolojiye etkileri açısından, depresyon gibi belirtiler gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜCRETSİZ SİZİ ARAYALIM