istanbul Psikolog Şubelerimiz
Bakırköy | Beylikdüzü | Nişantaşı
Whatsapp Bilgi Hattı
0543 303 73 33
Mesaj Gönderin
bilgi@artipsikoloji.com

Hayvanlarla Büyüyen Çocukların Psikolojik Kazanımları

Çocuklar için hayatı keşfetmenin, deneyimlemenin, öğrenilen yeni şeyleri sindirebilmenin, sağlamasını yapabilmenin ve yeni durumları öğrenmeye hazır hale gelmenin desteklendiği en önemli kavram “oyun”dur. Oyun çocuk için çok önemli bir ihtiyaçken bunu çoğu zaman yanında biriyle yapmak isterler. Öğrendiklerini göstermek, sevilmek, kabul görmek, duygularını ve yaşadıklarını ifade edebilmek için bazen bir dinleyici, gözlemleyici ve eşlik edici birine ihtiyaç duyarlar. Bu kişiler genellikle ebeveynler, bakım verenler ve yakın aile üyeleri olmaktadır. Ancak her insanın zaman zaman işleri, motivasyonu, odaklanma süresi ve fiziksel hazırlığı çocukların enerjileri için yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda çocuklara bir arkadaş niteliğinde harika bir alternatif var: Hayvanlar.

Hayvanlar ve çocukların çok iyi anlaştıkları bir gerçek çünkü çoğu zaman ihtiyaçları aynı. Oyun, sevilmek, kabul görmek, ilgi ve şefkat. Bu kadar ortak ihtiyaçları ve yüksek enerjileri varken birbirlerine çok iyi gelebiliyorlar. Zaman zaman seyredilen komik ve kısa videolarda hayvanlarında en az çocuklar kadar oyuncu oldukları da ortada. Evcilik, tamir ve öğretmencilik gibi oyunlarda üstlerine düşen rolleri ellerinden geldiğince yaparlar. Ellerinden geldiğince yapmaları her iki taraf içinde yeterli olmaktadır, önemli olana oyun oynamak, kendini ifade edebilmek ve sevildiğini hissetmektir.

Çoğu çocuk ebeveynlerinden eve bir hayvan almalarını ister. İstedikleri koşulsuz sevgiyi kendilerinin de bir başka canlıya göstermeleri için harika bir fırsattır. Birlikte iyi hissetmelerinin yanında çocukların hayvanlar sayesinde öğreneceği ve hayatı boyunca kullanacağı kazanımları olacaktır;

  • Yalnızlık hissini azaltır,
  • Empati yeteneğini geliştirir,
  • Özgüvenin, özsaygının ve sosyal becerilerin gelişmesine destek olur,
  • Sorumluluk duygusunu geliştirir, özerklik kazanma ve insiyatif alma konusunda cesaretlendirir,
  • Kaygı düzeyi, dürtü kontrol sorunları, stres ve depresyon gibi durumların yaşanma olasılığını azaltır,
  • Aile etkileşimi artırır; aile içerisinde görev paylaşımı oluşturulur, bağlılık artar, iş birliği ve uyumluluk desteklenir,
  • Merhamet, sevgi, hoşgörü, paylaşımcılık, bağlılık, kendisi dışında bir varlığı kabul edebilme gelişir; önyargılı tutumlar, ayrımcılık ve şiddete eğilim azalır.
  • Birlikteliklerinde fiziksel aktivite arttığı için Obezite, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu riski azalır.
  • Yapılan herhangi bir işte motivasyonun artmasına ve korunmasına yardımcı olur, hata yapmaktan korku duymayı azaltır.
  • İnce ve kaba motor gelişimlerini destekliyor.

Evcil bir hayvan sahibi olmanın çok fazla kazanımı var ancak bir hayvan bakımı üstlenmeden önce düşünülmesi gereken durumlarda var. Öncelikli olarak eve yeni bir canlı gelecek ve bu canlı yaşamı boyunca küçük bir çocuk gibi sizin sorumluluğunuzda olacak. Aile üyeleri olarak sorumluluğa hazır olma düzeyinizi, yaşam tarzınızdaki değişimlere hazır olup olmadığınızı, yaşadığınız alana uygun hayvan türlerini, seyahate çıkarken yanınızda götürme veya emanet edebilme seçeneklerinizi, aile üyelerinden birinin alerjisi olup olmadığını, her bir aile üyesinin hayvan için doğru sorumluluk paylaşımı ve ayırabilecekleri zaman miktarları ve son olarak maliyetlerini karşılayabilmeye hazırlığınızı değerlendirmelisiniz.

Klinik Psikolog Duygu ERTEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜCRETSİZ SİZİ ARAYALIM