istanbul Psikolog Şubelerimiz
Bakırköy | Beylikdüzü | Nişantaşı
Whatsapp Bilgi Hattı
0543 303 73 33
Mesaj Gönderin
bilgi@artipsikoloji.com

Klinik Psikolog Hizmeti Nedir? Psikolog Hizmeti Nasıl Alınır?

Psikolojinin kendi içinde alt dalları bulunur. Adli, sağlık, sosyal ve klinik psikolojisi de bu alt dallardandır. Klinik psikoloji dalı da psikoloji de ilgilenilen bir dal olarak bilinir.

 

Klinik Psikolojisi Nedir?

Klinik psikoloji sistemi teori ve bilimi bir araya getirerek bir psikolojik sıkıntı sonucunda çevreye uyum sağlayamama gibi nedenlerden dolayı sorunlara müdahale etmek, yönlendirmek ve kişileri çevreye kazandırmak için katkıda bulunmak amacında yapılan çalışmalardır.

Klinik psikolojisi farklı kültürler de ve sosyoekonomik seviyeler de bulunan insanların hayatının yaşam boyu gelişen duygusal ve fizyolojik yönlerine odaklanarak tedavi etmeye çalışır. Klinik psikoloğun tedavi yöntemleri oldukça fazladır. Burada önemli olan hastaneye neyin iyi geldiğidir.

Klinik psikoloğu hastaya hiçbir şekilde ilaç yazamaz böyle bir yetkisi bulunmaz. Onu ancak psikolojik anlamda tedavi edebilir. Gerekli durumlar da hastaneye yatışı için gerekli tavsiyeler de bulunur. Bazı hastalar hastaneye yatması gereken hastalar olabiliyor. Bu gibi durumlar da hastanın yatış işlemlerini de gerçekleştirir.

 

Klinik Psikolog Ne Yapar?

Klinik istanbul psikolog profesyonel, bilimsel deneyimiyle psikoloji biliminin yükselmesi ve gelişmesi için gerekli uygulamaları kullanarak kaliteyi yükseltmek ve kişileri hayat yaşamlarını daha ferah bir düzeye getirmek için gerekli şeyleri yapar.

Klinik psikologlar,

  • Araştırma ve öğretim, program geliştirme, kamu düzeni ve mesleki uygulamalar da aile ve bireylerin psikolojik sağlığına katkı da bulunacak her türlü projede yer alır. Bu alamda hizmetleri oldukça fazladır. Hastayla birebir ilgilenerek yakından takibe alır.
  • Başlangıç aşamasında olan ruh hastalığını önlemek ve ruh sağlığını korumak için gerekli erken müdahaleyi de yaparlar.
  • Hastaların hastaneye yatışına kadar olan süreç de aktif rol oynarlar. Her alan da hastanın yanında olur.

Klinik alanında çalışma hakları bulunan psikologlar kişilerle uzmanlık alanlarına göre gelişim süreçlerinde değerlendirme ve müdahale şekillerini kullanarak çalışabilirler.

Klinik psikoloğundan tam olarak hizmet alabilmek için psikolojik ve fiziksel anlamda sorunlarınızın olması gerekir.

 

Klinik Psikolojisinde Değerlendirme

Klinik psikolojisinde değerlendirme aşaması kişinin sıkıntısının ortaya çıkışı, nedenleri etkileyen süreç, davranışlar, duygu, sinir ve zihinsel süreçler bu anlamda önemlidir. Değerlendirme kriterleri uygulanırken kişisel görüşme, klinik sırasında hikaye dinleme, davranışsal değerlendirme, zihinsel süreçler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Klinik psikoloji sırasın da yapılan müdahale kişisel bozuklukları, duygusal çelişkileri, temelinde yatan sorunu bulup önüne geçmeye yöneliktir. Herhangi bir kliniksel sorunlarınızla klinik psikoloğu bu konuda sizler çözüm bulmaktadır. Bu alanda çalışan birçok uzman doktorlar karşılaşabilirsiniz.

Gerek hastanelerde gerekse kendi özel kliniklerinde hizmetlerini sürdürürler. Bu gibi durumlarla karşılaştığınız mutlaka alanında uzman kişilerden gerekli desteği almalısınız. Genellikle klinik psikoloğu seçimlerinde yakın çevreden yardım alınır. Bu alanda alanında uzman birçok doktor bulunur.

Ancak burada önemli olan size gerçekten iyi gelen bir doktora görünmez. Birçok hasta doktor seçimlerinde kendilerine iyi gelen doktoru seçmektense ücret alanında daha uygun olan doktorları tercih eder. Ancak bu durum pek doğru bir seçenek değildir.

 

Klinik Bakırköy Psikolog Nerelerde Çalışır?

Klinik psikoloğu özel ofislerde, hastaneler, okullar, üniversitesiler, ruh hastalığı birimleri, sağlık hizmet sektörü, tıbbi sistemler, devlet daireleri ve askeri hizmetler de görev alabilirler. Psikiyatristler klinik psikologlarına göre daha farklı bir eğitim sistemi alırlar. Öğrenci olarak toplamda 6 yıl tıp eğitimi almaları gerekir.

Daha sonra ise 4 yıl da psikiyatri uzmanlığında çalışmalar gerekir. Bazı durumlar da klinik psikoloğu ile psikiyatri karıştırılmaktadır. Klinik psikoloğu ise ilaç yazamaz ve öneremez. Bunlar sadece psikologlar tarafından yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜCRETSİZ SİZİ ARAYALIM