istanbul Psikolog Şubelerimiz
Bakırköy | Beylikdüzü | Nişantaşı
Whatsapp Bilgi Hattı
0543 303 73 33
Mesaj Gönderin
bilgi@artipsikoloji.com

Okul Aile İş Birliği ve Ailenin Okula Uyumu

Çocuklar okula başladıklarında ailelerinden ayrılacakları için kaygı ve korku yaşarlar, belki okula gitmek istemez ve sorun çıkaran davranışlarda bulunabilirler. Bu kaygıyı ve korkuyu tek yaşayanlar çocuklar değildir; ebeveynler de hem mevcut güvenli ortamdan ayrılan çocuklarının yeni ortama uyum süreci, yeni arkadaşlıklar, artık hayatlarına giren akademik başarı gibi birçok durum ebeveynleri kaygılandırıyor olabilir. Artık çocuklar evlerinden çok okulda ve okuldaki çevreyle vakit geçirecekler, bazen büyüdüklerini kabul edememek, bazen gelecek kaygısı farkında olmadan ebeveynlerin okul sürecine dahil olmasına zorluk çıkarabilir.

Çocuklar ebeveynlerin hislerini okumak konusunda oldukça yeteneklidirler; ebeveynlerin hissettikleri kaygı ve korkuları algılar, yaşadıkları kaygının üzerine eklerler ve baş etmekte zorlanacakları bir yük taşımaya başlarlar. Yetişkinlerin başa çıkamayıp yansıttıklarıyla onlar nasıl başa çıksın ki…

Ailenin okula uyum süreci, yukarıda sayılan nedenlerle önce başlaması daha sağlıklı olabilir. Okulu ve çevreyi çocuğunuzla beraber gezmek, mümkünse öğretmenle tanışmak ve çok kısada olsa sohbet etmek gibi küçük adımlarla bu süreci başlatabilirsiniz. Okul dönemine tanıdık bir yüzle başlamak hem size hem çocuğunuza iyi gelebilir, uyum sürecini hızlandırabilir, ailelerin okul ortamına güvenini artabilir.

Aileni okula güven duygusunun pekişmesi ve devam etmesi çocuğun akademik başarısı, öğrenme ve okula uyum hızı açısında da çocuğu besleyici öneme sahiptir. Karşılıklı güven ortamının oluşması için aile ve okul sürekli iletişim halinde olunması, ebeveynlerin okul etkinliklerine ve veli toplantılarına katılımı önemli kilit noktalarını oluşturmaktadır. Bu sayede öğretmenler çocukları daha iyi tanıma fırsatı bulur, okulda öğrenilen dersler, sorumluluk bilinci ve sosyal tutum ve davranışların evde de pekişmesi için öneri ve görüş sunma imkanı bulurlar.

Ailelerin açısından okul ile iş birliğinin avantajları; okulda gözlemlenen çocuklarının gelişimlerini takip edebilmeleri, öğrenilenlerin gelişimleri doğrultusunda kalıcılığının sağlanması olarak tanımlanabilir. Ayrıca bu iş birliği sayesinde okul etkinlikleri, eğitim kalitesi adına seminer veya kurs olanakları hakkında fikir üretimi artabilir.

İstanbul Psikolog Merkezi
Klinik Psikolog Duygu ERTEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜCRETSİZ SİZİ ARAYALIM