istanbul Psikolog Şubelerimiz
Bakırköy | Beylikdüzü | Nişantaşı
Whatsapp Bilgi Hattı
0543 303 73 33
Mesaj Gönderin
bilgi@artipsikoloji.com

Verimli Bir Yaz Tatili İçin Öneriler

Öğrenciler bilmelidir ki; yazın hem dinlenip hem spor, sanat ve sosyal alanlarda kendilerini geliştirebilmeleri için zaman vardır ve bunlara ek olarak istedikleri zamanlarda kısa ders çalışmalarıyla bilgilerini tazeleyebilirler. Anne babalar da bilmelidir ki; çocuklarının dinlenmeye ihtiyacı vardır, yazın bütün bilgi birikimlerini bir anda unutmayacaklardır ve akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal gelişimleri de son derece önemlidir. Tatili hem verimli hem de keyifli geçirmek mümkündür aslında Bunun için dikkat edilecek temel noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

• Yılsonunda bazı çocuklar eve karnelerini gururla getirirken bazıları karneleri nedeniyle kendilerini başarısız hisseder. Karnesi zayıf olan çocukların aileleri yapıcı değerlendirmeler yaptıktan sonra çocuğa destek ve güven vermelidir. Çocukla başarısını yükseltmek için neler yapabileceği konuşularak, sonuca değil emek ve çabaya, çalışmaya vurgu yapılmalıdır. İyi bir karneye sahip olan çocuklara da özverili çalışması için teşekkür edilmelidir. Karne, yaz tatili için bir ödül ya da ceza ölçütü olmamalıdır.
• Çocuklar tatilde de düzene ihtiyaç duyarlar. Sınırsızlık çocuklara iyi gelmez ve 3 ay sonra yeniden düzene girmelerini de zorlaştırır. Uyku, yeme, ekran başında geçirilen sürede okul dönemine göre esnemeler yapılabilir; ama, sınır mutlaka olmalıdır.
• Çocukların düzeyine ve zevklerine uygun bir kitap listesi oluşturularak bu kitapları okuması teşvik edilmelidir. Ailecek kitapçılara, kütüphanelere gidilmesi, çocuğun kitabını kendisinin seçmesi ve aile okuma saatleri çocuk için özendirici olacaktır.
• Çocuklar eğitim yılının yorgunluğunu atmak için sevdikleri etkinliklere vakit ayırmalı, sosyal etkinliklere katılmalılar. Çocuğunuzu eğilimine göre bir spor ya da sanat dalının eğitimine veya dil kursuna yönlendirebilirsiniz. Halk eğitim merkezleri, belediyenin düzenlediği kurslar ya da özel kurumların kurs ve etkinliklerini çocuğunuzla beraber değerlendirebilir ve arasından istediği biri/birkaçını seçebilirsiniz.
• Ailece geçirilen keyifli zamanları artırmaya çalışarak, çocuğun yıl boyunca özlediği, yapmak istediği aktivitelerde ona eşlik etmek önemlidir. Ailece tatile gitmek ve çocukla yeni yerler, tarihi ve doğal güzellikleri gezmek hem çocuk-anne-baba ilişkisini yakınlaştıran bir deneyim olur hem de çocuğunuzun çok yönlü gelişimine katkıda bulunur. Farklı şehirler ya da ülkelere gitme imkanı olmayan aileler kendi şehirlerinde bulunan tarihi ve kültürel gezilerle çocuklarının zihinlerini canlı tutabilirler. Çevredeki imkanlar dahilinde oyun parkı, sinema, tiyatro, müze gezileri gibi etkinlikler yapılabilir, akraba ziyaretleri ile çocukların aile ruhunu anlaması, birlik ve beraberliğin önemini keşfetmesi sağlanabilir. Evde ailece ebru, taş boyama, yaratıcı oyunlar, sinema saati, kek yapma, çiçek dikme gibi etkinlikler yapılarak eğlenceli vakit geçirilebilir.
• Tatilde, zayıf olunan alanlardaki bilgi ve becerilerin iyileştirilmesi için akademik aktivitelere de zaman ayrılabilir. Çocuğunuzun eksik olduğu konuların telafisi için düzenli bir plan ile kısa tekrarlar yapması, gelecek eğitim yılını daha rahat geçirebilmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜCRETSİZ SİZİ ARAYALIM