istanbul Psikolog Şubelerimiz
Bakırköy | Beylikdüzü | Nişantaşı
Whatsapp Bilgi Hattı
0543 303 73 33
Mesaj Gönderin
bilgi@artipsikoloji.com

Günümüzde Boşanmaların 8 Temel Nedeni

Evlilikler mutlu olarak başladığı halde, aynı şekilde devam edemeyebilir. Çiftler zaman zaman zorlu süreçlere girebilir ve bu süreçleri aşamayabilirler. Bunun sonucunda da boşanma sürecine girerler. Evliliklerin gerçekleşme şekli, durumu, zamanı evliliğin seyri açısından oldukça önemlidir.

 

Konuyla alakalı yapılan incelemelerde genel olarak toplumda boşanma gözlemlenen sebepler şu şekildedir;

  1. Ekonomik Nedenler;

Ekonomik gelişim düzeyi yüksek olan ülkelerde boşanma oranlarının daha fazla olduğu gözlemlenmektedir. Bunun sebebi ekonomik özgürlüğünü eline almış kadınların oranlarının fazla olması, boşanma süreçlerinde daha az düşünmesi ve boşanma sürecinde daha kolay hareket etmelerine yol açmaktadır.

  1. İletişimsizlik veya Sağlıklı İletişim Kuramama;

Karşıdaki kişiyi yeterli düzeyde dinleyememe, baskıcı davranma, yersiz şüphe ve kıskançlıklar, sürekli yargılama, ilgisizlik, uzaklaşma, fazla fedakarlık ve taviz bekleme gibi durumlar sonucu oluşan iletişim sorunları kişileri boşanma sürecine sürükleyebilir.

  1. Eşlerin Birbirine Zaman Ayırmaması;

Eşlerin birbirine vakit ayırmaması, araya kopukluk girmesi dolayısıyla ilişkide uyumsuzluk ve sorunların çıkmasına neden olabilmektedir.

  1. Erken Yaşta Yapılan Evlilikler;

Erken ve henüz kişilerin olgunlaşmamışken aldıkları kararlar ilerleyen zamanlarda yanlış sonuçlar doğurabilmektedir.

  1. Cinsel Sorunlar;

Cinsellik konusunda doğru bilinen yanlışlar, bilgisizlik, kaygı ve korkular sorunların oluşumuna ve aşılamadığı sürece evliliklerin bitimine sebep olabilmektedir.

  1. Aldatma;

Sadakatsizlik boşanmaların büyük bölümünü oluşturur. Özellikle son yıllarda sanal ortamlarda farklı insanlarla iletişim kurma yolları kolaylaştıkça bu oranda artış gözlemlenmektedir.

  1. Psikolojik Sorunlar
  2. Kişilik Yapılarının Uyumsuzlukları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜCRETSİZ SİZİ ARAYALIM