istanbul Psikolog Şubelerimiz
Bakırköy | Beylikdüzü | Nişantaşı
Whatsapp Bilgi Hattı
0541 289 0 999
Mesaj Gönderin
bilgi@artipsikoloji.com

Psikolojimizi Etkileyen Teknolojiler

Günümüzün ilerleyen teknolojisiyle insanların ihtiyaçları ve birçok beklentisi olmaktadır. Dolayısıyla bu ihtiyaçlar her geçen gün değişmektedir. Bu hıza yetişebilmek için insanlar, teknolojik alanda birçok çalışmalar yapmaktadır. Hatta görüldüğü üzere bu beklentiler, teknolojinin daha hızlı boyutta gelişmesini sağlamaktadır. Bunun en büyük sebebi ise insanların bu hızlı gelişimden etkilenmesidir. Teknoloji denilince maalesef ki insanların ilk aklına gelen noktalar, mobil cihazlar ve bilgisayarlardır. Ancak günümüzde teknoloji sadece bunlardan ibaret değildir.

 

Teknolojinin Kavramı ve Gelişimi

Teknolojiye genel olarak baktığımızda, yaşam standartlarını ciddi anlamda etkilemekte olup, toplumsal gelişmeler de herkes tarafından kabul görmektedir. Yaşamımızda teknoloji, insanlık adına tüm ihtiyaçları karşılamaktadır. Yaşamsal faaliyetlerimizi rahat bir şekilde sürdürmemizi sağlamaktadır. Bundan öncesine kadar somut bir ürün olarak görülen teknoloji, artık bilgi ve etkisinden dolayı adeta yaşam biçimi haline gelmiştir.

 

Teknolojinin Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Teknoloji başarılı olarak kullanıldığında, insan yaşamını kolaylaştırmak, rahatlatmak ve tatmin edici olmak için oldukça fayda sağlamaktadır. Ancak teknolojinin bu kadar hızlı gelişmesi ve yayılmasıyla popüler bilimde birkaç öngörü öne sürmektedir.

 

Bu öngörüler;

  • Robotlar,
  • Yapay zeka,
  • Uzay Fethi,
  • Ölümsüzlük,
  • Doyumsuzluk, gibi teknoloji, insanlara altın çağ vadettiği görülmektedir.

 

Bunlar dışında ayrıca teknolojinin insan psikolojisi üzerinde etkileri şöyledir;

  • Teknoloji ilerledikçe, insanlar iş gücü alanında uluslararası ticaret teşvik edilmektedir. Çünkü iletişim dünya çağında daha fazla yayılmaktadır.
  • Üretim ve bilgi alanında yaşanan tüm teknolojik gelişmeler, üretimin çalışma koşullarını ve anlayışını hatta organizasyon yapısına kadar rekabet avantajı oluşturmaktadır.
  • Bilişim ve teknoloji de ki İnternet sayesinde, insanlar tüm ulaşmak istedikleri bilgilere rahatlıkla ulaşabilecek konuma gelmişlerdir.
  • İnsanların yaşam standartlarının artmasıyla, daha az çalışma ve daha fazla üretim statüsü gelişmiştir.
  • Günümüzde sadece dış etkenler için değil, sağlık alanında da insanların sağlık tedavilerine kolaylıkla çözümler üretilerek, insan psikolojisini etkilenmektedir.

Bu hızlı gelişmeye ayak uydurmakta zorlanan kişiler için ayrıca, İstanbul psikolog merkezi olan Bakırköy psikolog merkezi veya İstanbul’un diğer psikolog merkezilerini tercih edebilir.

 

İnsan Psikolojisi

Bu teknolojisinin iyi anlamda gelişmesiyle, tüm sektörler de hareketlilik artırmıştır. Özellikle bu durumdan insanlar sağlık yönünden etkilenerek, Sağlık turizmi yol almıştır. Son yıllarda popüler bilim adamlarının araştırmaları doğrultusunda daha iyi konumlara gelebileceğimiz gözlenmiştir. Dolayısıyla teknolojiyi iyi kullandığımız sürece faydasının görmemek gibi bir sebep yoktur. Sizler de bu heyecana ortak olmanın heyecanını yaşamalısınız. İnsanlığın refah düzeyinin artması ve daha ileriye gidebilmek için teknolojiye yönelmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜCRETSİZ SİZİ ARAYALIM